Zřícenina hradu Zubštějn

Nejznámější zřícenina hradu v regionu zvaném „Zubří země". Krásné výhledy do dáli, dýchnutí historie a jeden pěkný tip na výlet. Navíc místo vhodné i pro děti. To vše nabízí zřícenina hradu Zubštejn.

Na svátek „Husa" jsem s rodinkou vyrazil na odpolední výlet.
Kousek za Bystřicí nad Pernštejnem se na nejvyšší skále tyčí zřícenina hradu Zubštejn, který v době svého rozmachu býval sídlem pánů z Pernštejna.
Dnes tuto zapomenutou slávu připomíná již jen torzo zřícené věže a klenuté stropy obytných místností. První zmínka o hradě pochází někdy z roku 1340 a dodnes se nám zachovaly již jen takovéto zbytky.
Při pohledu na zříceninu přesto člověka napadne, kolik dnešních staveb, které stavíme nejmodernějšími stavebními metodami, vydrží stát za 700 let? O zřícenině je spousta dostupných informací, proto se zde nebudu dlouze rozepisovat. O to se již velice úspěšně pokusilo spoustu ostatních spisovatelů.

Samotné sídlo se nachází na nejvyšší skále v širokém okolí s krásným výhledem.
Západním směrem v údolí najdete Bystřici, jižním směrem se díváte do strmých údolí kolem Štěpánova a při dobré viditelnosti je možné dohlédnout až na Brněnsko.

Přístup ke zřícenině vede vyšlapanou lesní cestičkou. Cesta není náročná, i když - čím víc se blížíte k hradu, tím je cesta strmější. Ale i s kočárkem se dá vyjet až na vrchol, i když tlačení kočárku pořádně vyzkouší vaši fyzickou kondici.
Po nezbytném prozkoumání trosek, pořízení pamětních fotografií, pokocháním se po překrásné Vysočině a seznámení se s historií hradu, která je napsána na nových informačních tabulích se rodinný výlet pomalu blížil ke konci.
Den jsme zakončili zmrzlinou v Bystřici nad Pernštejnem.
Den se povedl, počasí přálo a nejen naše děti mají v paměti zážitek z návštěvy „hradu".

Ti z Vás, kterým by prohlídka hradu nestačila, mohou pokračovat na nedalekou Vírskou přehradu nebo hrad Pernštejn a za prohlédnutí stojí také velice pěkně rekonstruované a modernizované náměstí v Bystřici nad Pernštejnem.