Lezení na Škrovádě

Lezeckou oblast Škrovád najdeme kousek od obce Slatiňany. Jedná se o bývalé pískovcové lomy s délkou cest od 4 do 15m, což celou oblast předurčuje spíše na tréning, vhodná je ale i pro začínající lezce nebo i děti /tak od 8-10 let/. Na své si ale přijdou i superlezci a zejména milovníci boulderingu.

Stále zde vznikají nové cesty s vyšší a vyšší obtížností. Pokud tedy nevíte, kam vyrazit o víkendu s Vašimi potomky, přijeďte si zalézt, nebo se jen podívat po okolí, které nabízí spoustu dalších zajímavostí.

Škrovád

Pokud přijíždíte od Trhové Kamenice, odbočte při vjezdu do Slatiňan za benzínovou pumpou doleva, asi po 1 km dojedete k místní hospodě. Tady je dobré zaparkovat. Mívali tady také horolezeckého průvodce oblastí, stál asi 60 Kč. Pokud sem nebudete jezdit častěji, obejdete se ale i bez něj. Pokračujte dále pěšky po stejném břehu Chrudimky proti proudu po asfaltce, po 150m vlevo už začínají první stěny tzv. Centrálního lomu, který je pro lezení nejlepší. Zejména pravý břeh řeky, na kterém se nacházíte, je lezecky nejoblíbenější.

Byť je tato oblast lezecky malá a relativně mladá /leze se tady asi od r. 1960/, má několik nesporných výhod. Patří mezi ně:

  • snadná a rychlá dostupnost
  • příjemné prostředí údolí řeky, kde nefouká a je fajn i brzy na jaře či pozdě na podzim
  • možnost jištění shora
  • rozmanitá obtížnost cest /cesty i pro začátečníky i top lezce/
  • zajímavé okolí
  • ideální pro první seznamování s lezeckou technikou na pískovci

Na výlezech cest se budete pohybovat většinou po soukromých pozemcích, je proto namístě dodržovat nejen pravidla lezení na písku, ale i základy slušného chování. Majitelé chat jsou velmi tolerantní, byl jsem ale svědkem několika rozepří, týkajících se hlavně nevhodného parkování.

Slatiňany

Pokud budete mít dost lezení, můžete se zajet podívat do Slatiňan. Cestou do centra můžete děti odměnit vynikající zmrzlinou, stánek najdete podle fronty, nebo se zeptejte místňáků. Ve Slatiňanech si nenechte ujít zámek s krásným parkem, který určitě stojí za návštěvu. Městečko je proslulé chovem koní, které pravděpodobně uvidíte volně pobíhat v nedaleké oboře, nebo třeba cestou ke Kočičímu hrádku, který stojí nedaleko v lese. Jeho návštěvu ocení hlavně vaše děti.

 

Podhůra

Máte li čas a chuť, můžete pokračovat dále po značených cestách směrem k centru volného času do areálu Podhůra /lze se sem ale dostat i autem ze Slatiňan z druhé strany/. Najdete tady např. lanové centrum nebo venkovní lezeckou stěnku či tělocvičnu. Zajímavostí je také nově opravená dřevěná rozhledna Bára. Okolní lesy vybízí k procházkám a relaxaci, určitě tady ztrávíte příjemný víkend. Tak neváhejte a o volném víkendu přijeďte.