Beskydská sedmička 2011

Dne 2 - 4.9. se ve Frenštátě pod Radhoštěm uskutečnil již 2. ročník extrémního závodu Beskydská sedmička. Jedná se o velmi náročný přechod Beskyd přes 7 vrcholů nad 1000m. Závod je oficiálním mistrovstvím ČR v horském maratonu. Letos se můj partner Radek zúčastnil také.

Tento závod je organizován českým horolezcem Liborem Uhrem a v podtitulu má slogan Vylez si svoji Ká-dvojku v Beskydech. Náročnost trasy spočívá totiž nejen v délce okolo 80 km, ale zejména v celkovém převýšení a nastoupaných metrech, které odpovídají převýšení na slavné K2!

Závod má dvě kategorie rozdělené podle výkonnosti:

• kategorie HOBBY byla letos dlouhá 83km a nastoupané metry byly 4821m
  • kategorie SPORT měřila 87km s celkovými nastoupanými metry 5302m

Letos byla kapacita 2600 lidí naplněna již při 1.kole registrace, což svědčí o velkém zájmu dobrodruhů všech věkových kategorií. Zpestřením tohoto ročníku byla účast i Kateřiny Neumannové, závodící v kategorii sport. V porotě usedli např. Karel Loprais, Jiří Raška, Jaroslav Sakala a další známé osobnosti.

Snahou všech zúčastněných je se dostat do cíle na Javorovém Vrchu co nejdříve, oficiálně do 30 hodin od startu. Po závodě se ale nakonec ukázalo, že záludnosti trati donutili ukončit předčasně asi polovinu všech zúčastněných!!! Zejména vrch Smrk prověřil odolnost závodníků nejen při výstupu, ale zejména při sestupu do Ostravice.

Skvělé zázemí pro doprovod závodníků je v Autokempu nedaleko centra Frenštátu. Tam jsem kempovala i já. Jsou tu nové roubené chatky, samozřejmě prostor pro postavení stanů a karavanů. Okolo tohoto prostoru je malé dopravní hřiště pro děti, takže se mohou učit značky a jezdit podle pravidel. Mají tady také asi 8 pergol s grilem, které jsou volně k dispozici. Na to, že je kemp asi 5 minut od centra, tak tu byl klid jak na samotě. A to mi moc vyhovovalo. Mohu jen doporučit!

Start závodu byl ve 21 hodin, takže hned začátek závodu byl náročný, hlavně pro ty, co Beskydy moc neznají. Letošní ročník se co do počasí naprosto povedl, bylo nádherně a slunečno teplo /a to i v noci/, na což ovšem někdo doplatil rychlejším vznikem opruzenin, které vám mohou ze závodu udělat opravdové peklo. Zdravotní problémy jsou kromě počasí alfou a omegou úspěchu. Puchýře, bolesti kloubů či opruzeniny Vás klidně v polovině vyřadí ze závodu.

V sobotu ráno, když jsem se vzbudila a vylezla ze stanu, už byli v kempu první kulhající odpadlíci. Říkala jsem si, kdy a v jakém stavu příjdou Radek s Jardou. V 7 hodin ráno volali, že jsou v Ráztoce v check pointu a právě snídají. Měla jsem radost, že jsou zatím v pořádku, když jsem během dne viděla, kolik lidí jde od vlaku a sotva chodí. Během závodu totiž nesměl mít nikdo zapnutý telefon, a tak jsem neměla moc informací z trati.

Kolem 14-té hodiny mi zazvonil telefon. Byli to kluci, že jsou v Ostravici a Jardu už od Radhoště bolí achylovka. Že si prý dají polívku a domluví se, jestli půjdou dál. Za chvilku mi volali, že to odpískali a že jedou vlakem do Frenštátu. Jarda říkal, že si jeli udělat "hezkej vejlet a podívat se po kraji, a ne se totálně zrušit" a že musí druhý den do práce /ostatně stejně jako Radek/.

Výzva tedy zůstává a pokud bude atmosféra a organizace závodu stejně úžasná jako letos, tak je příští rok se na co těšit!!

Beskydy jsou ideální pro pěší turistiku, ale i na kola. Je tu krásná krajina, čistý vzduch a lidi mi tam přišli také velice vstřícní a milí. Pokud budete chtít jet v létě, je tu možnost se osvěžit ve frenštátském Aquaparku. Pro více informací se ale určitě zastavte v místním informačním centru.