Výroba lyží Sporten

Nedávný článek kolegů ze žďárské prodejny o ekolikvidaci mě inspiroval k napsání několika vět o výrobě lyží Sporten. Zhruba v polovině září proběhla exkurze pro obchodníky po výrobních prostorách firmy Sporten s následnou prezentací výrobků na rok 2011/2012.

Proces výroby lyží je zajímavá a poměrně náročná procedura, zejména pokud se jedná o lyže s dřevěným jádrem. Překvapil mě vysoký podíl ruční práce, počínaje zpracováním dřeva a konče důslednou kontrolou.

Jádro

  • dřevo

Pro výrobu Sportenů se používá většinou topolové dřevo z Čech nebo Slovenska, které schne 2 roky /na rozdíl od jiných výrobců/, a pak se teprve následně dosušuje ve speciálních sušičkách na 8% vlhkost. Každé jádro je složeno z mnoha částí dřeva, což zaručuje vyšší pevnost a stejnoměrné vlastnosti ve všech jeho částech. Vzorky jader jsou pro Vás vystaveny na obou našich prodejnách.

  • pěna

Pěnová konstrukce jader umožňuje snížit cenu lyží oproti modelům ze dřeva, protože výrobní proces je asi dvojnásobně rychlý a hlavně energeticky daleko méně náročný. Tento typ jader se používá většinou u dětských, juniorských nebo začátečnických lyží, které jsou měkčí, ovladatelnější a odpustí majiteli nějakou tu chybu.

Hrany, skluznice

Základní typ skluznic /extrudované/ si Sporten vyrábí sám, skluznice pro lepší modely běžek a lyží se dováží ze zahraničí v obrovských rolích. Výrobci těchto komponentů /hran, skluznic, svrchních folií atd./ dodávají stejné produkty i dalším předním evropským výrobcům lyží, kvalitativně se tedy od nich Sporteny nijak zásadně neliší.

Kontrola kvality

Veškeré produkty prochází během výroby a před opuštěním Nového Města kontrolou, např. u běžek probíhá párování, kontrola velikosti mazací komory, sjezdové lyže se testují např. i v podmraženém stavu, protože teplota významně ovlivňuje vlastnosti lyže.

Design, cena

Ačkoliv Sporten spolupracuje s předními českými designéry, podle mě má tedy ještě co dohánět. Nicméně pokrok je patrný i v této oblasti. Pozitivem alespoň pro letošní rok je ale určitě zachování nebo i snížení cen.

Ymli

Spolupráce s touto mladou firmou nese nové ovoce, konkrétně několik modelů freeridových lyží. Nevím, jak moc najdou uplatnění ski do prašanu a volného terénu v české kotlině, ale musím říct, že jsou "dost povedený".

Podívejte se na naši nabídku běžeckých lyží Sporten. Určitě si u nás vyberete.