Návštěva pivovaru Bernard

V sobotu 12. 11. jsem měl možnost zúčastnit se exkurze do rodinného pivovaru Bernard v Humpolci. Akce se vyvíjela velmi dobře, již od nástupu do autobusu a naši „pivovarští" průvodci náladu vůbec nezkazili.

 

V 8 hod. jsme vyjeli z Nového Města na Moravě. Exkurzi pořádal provozovatel jedné nejmenované novoměstské restaurace a pozváni byli pravidelní hosté a příznivci. Já jsem se zúčastnil jako příznivec a vůbec toho nelituji. Cesta utíkala dobře a to díky harmonice, která hrála známé i méně známé lidovky.
Po příjezdu do Humpolce jsme absolvovali nezbytnou návštěvu prodejny s upomínkovými předměty. V 10 hod. začala prohlídka pivovaru. Byli jsme rozděleni do dvou skupin po 17 lidech a navštívili jsme všechny prostory spojené s výrobou piva - varnu se známými kónickými varnými tanky, stírku, ve které probíhá samotný proces kvašení a poslední fázi, kde je pivo uložené v obrovských 40 000 litrových cisternách, ve kterých pivo zraje. Podle času uložení v těchto cisternách, se rozhoduje, zda to bude pivo světlé či tmavé. O tom, zda se bude jednat o více či méně stupňové pivo se rozhoduje v předchozích krocích. Kroutili jsme hlavou nad systémem plnění láhví a sudů - vše je plně automatické, lidský faktor zde zastupuje pouze kontrolu. Velice zajímavou a poučnou prohlídku jsme zakončili, všemi očekávaným, posezením s připraveným pohoštěním a samozřejmě zbylo něco málo na zapití. Nabízené 12° pivo jsme neodmítli a rádi jsme připili na zdar pivovaru. Sluníčko svítilo, bylo hezky, ale to nás moc nezajímalo. My jsme se věnovali zlatavému moku. Kolem 15 hod. jsme opouštěli areál a mírně společensky unaveni jsme odjížděli domů. Harmonika hrála, účastníci zájezdu zpívali a bavili se, prostě povedený den jak má být. A komu nestačila dávka v pivovaru, tak pokračoval v restauraci až do večerních hodin.

Samotný pivovar Bernard má dlouhou historii. Začal fungovat v 15. století. Současný majitel pan Bernard z něj udělal pivovar, jehož 13° pivo vyhrává všechny možné soutěže. Je to nejlepší pivo na světě, nejchutnější pivo v Evropě a v letošním roce konečně porazil i jedničku na českém trhu - plzeňský Pilsner. Bernard je nejlepší pivo v republice! Další důvod proč se zúčastnit exkurze a připít na úspěch. Návštěva pivovaru je velice zajímavá a doporučuji ji. Jezdím sem školy a firmy, tak proč ne Vy?