Jaké typy kol existují

Abyste se neztratili v záplavě typů kol, připravili jsme základní přehled typů kol a jejich užití.

All Mountain/Enduro

Celoodpružená horská kola určená pro svižnou jízdu těžkým terénem. Zdvihy odpružení se nejčastěji pohybují přibližně v rozmezí 130 až 160 mm. Spadá sem i kategorie Enduro, kterou často charakterizují o něco nižší zdvihy (100 až 130mm).

BMX

Kola pro bikros s velikostí kol 20“ a 24“ s jedním pevným převodem. Jsou určena především pro speciální bikrosové okruhy.

Citybike

Kola určená pro jízdu po městě, například do zaměstnání. Vyznačují se dobře ovladatelnou geometrií a jednoduchou obsluhou i údržbou. K jejich výbavě většinou patří například blatníky, osvětlení ,či kryt řetězu. Řazení často obstarává vícerychlostní zadní náboj.

Cyklokros

Speciální kola určená pro závodní cyklokros.

Dámská horská kola

Dámská horská kola v pevném i celoodpruženém provedení. Kola se vyznačují kratším rámem i některými komponenty přizpůsobenými ženské anatomii. Uživatelské skupině je často přizpůsoben i design.

Dětská kola

Jedná se o dětská kola s velikostí kol do 24“, která nelze zařadit do kategorie dětských horských kol.

Dětská horská kola

Dětské horské kolo určené pro jízdu v terénu. Do této kategorie jsou zařazena kola do velikosti kola 24“.

DH sjezdová kola

Speciální jednoúčelová kola se zdvihem odpružení od 180 mm určená výhradně na jízdu s kopce v náročném terénu.

Dirt

Speciální kola pro skokanské disciplíny, která se často pohybují ve vzduchu. Musí být malá, maximálně obratná a musí vydržet tvrdé dopady.

Fitness kola

Fitness kola představují variantu silničních kol pro kondiční ježdění. Vyznačují se rovnými řídítky, pohodlnějším posedem a často i trojpřevodníkem.

Freeride

Tato kola charakterizuje spíš sjezdový posed a ještě vyšší zdvihy odpružení, než nabízí kategorie All Mountain, přibližně 150 až 200 mm. Jedná se o kola do vysoce náročného terénu, u nichž je kladen hlavní důraz na odolnost a výbornou ovladatelnost.

Freestyle

Kola určená do freestyle parků a skateparků na provádění náročných akrobatických triků, ale i pro „pouliční řádění“.

Krosová kola, trekingová kola

Univerzální kola spojující výhody silničních a horských kol. Jsou určena pro jízdu po silnici a v lehkém terénu. Vyznačují se větším průměrem kol 28“ než u horských kol (26“), univerzálním dezénem plášťů, rovnými řídítky a třemi převodníky.

Silniční kola

Silniční kola určená pro jízdu po asfaltových komunikacích s výjimkou kol pro triatlon. Podmínkou zařazení do této kategorie jsou klasická silniční řídítka, tzv. „berany“.

Triatlon, časovka

Silniční kola určená pro triatlonové závody a silniční závody v časovkách. Charakterizuje je speciální geometrie a aerodynamický posed.

XC full suspension

Celoodpružené kolo pro cross country. Vhodné na jízdu krajinou, v jakémkoliv terénu. Horské kolo s odpruženou zadní stavbou rámu a odpruženou přední vidlicí.

XC hardtail

Kolo pro cross country. Vhodné na jízdu krajinou, v jakémkoliv terénu. Klasické horské kolo s pevným rámem a pevnou či odpruženou přední vidlicí. Také můžeme rozdělit na 26“, 27,5“ a 29“. Tyto údaje neznamenají velikost rámu, ale velikost kol.