26“ versus 29“ v testu kol. 29“ jede super, ale ne každému

Nový trend ve vývoji horských kol - přechod z klasických 26" kol na větší 29". Co mini test na nezávodních jezdcích ukázal? Testovací jezdkyně měla s 29 trochu problémy, jezdec muž viděl většinou klady. Je to téměř hamletovské otázka, jestli zvolit horské kolo s průměrem 29 nebo 26 palců. Mohl by to být jen další módní trend? Anebo je to nevyhnutelný směr, kterým se horská kola začnou ubírat. Nabízí se i třetí cesta: že se 29" kola stanou doménou závodníků a to zejména těch velkých, silných a těžkých.
O 29" se obecně říká, že vyhovuje velkým, těžším a fyzicky i technicky zdatnějším jezdcům. Dokáže být rychlejší a dokonce i díky většímu průměru kol průchodnější těžším terénem.

 

Test na amatérských cyklistech

Pro test byli záměrně vybráni dva jezdci nezatížení předchozími zkušenostmi ani nějakými obchodními záměry - žena a muž. Půl dne jen jezdili, jezdili a jezdili a to na kratším 3 km dlouhém, technicky lehčím úseku a na těžším 7km. Měřili si časy a zaznamenávali své pocity.
Zde jsou výsledky.

 

Žena: volím 26palcové kolo

Na 26" kole cítím pohodlnost. Sedí se mi příjemně až komfortně, bez větší bolesti např. zad nebo příliš zakloněné hlavy či dalšího otlačení. Těžiště mám vyvážené, tudíž moje síla v záběrech je rozložená. Kolo je v běžném terénu jednoduše ovladatelné a pokud je člověk alespoň trochu trénovaný v udržení rovnováhy, nemůže ho většina běžných nerovností rozházet. Na rovných úsecích jede plynule a stabilně. Při sjezdech kopíruje terén, člověk ztrácí zábrany a nechává se unášet "down-hillovou" jízdou. Při správném nastavení odpružení kola mám pocit bezpečí a jistoty dovolit si i o něco více. Na 26" kole zajíždím 3km úsek od 9:46 až po 9:34 min.
29" kolo se mi už na první pohled zdá velké a robustní. Nicméně sedí se mi příjemně a pohodlně. Při jízdě na rovných úsecích jede plynule, ale mám pocit, že musím odevzdat o chlup větší výkon. V určitých situacích je pak pro mne možná trochu těžkopádné. Při sjezdech sice drží stopu, ale jeho ovladatelnost se mi zdá ve srovnání s 26" o něco horší. Na 29" kole zajíždím 3km úsek od 10:50 až po 9:56."
Z pohledu ženy bych tento typ kola viděla spíš u mužské populace, já osobně volím raději kolo 26palcové.

Muž: 29 palců prostě jede pod zadkem

"I já vnímám mezi 29" a 26" rozdíly. Oproti „ženě" ale vidím u 29" více výhod. Jen v určitém specifickém prostředí se na něm necítím tak jistě jako na 26", ale to může být způsobeno i nevyježděností.
29" mi fantasticky ujíždí pod zadkem na dlouhých rovinatých, mírně stoupajících a svažujících se úsecích s dobrým povrchem. Stejně tak v táhlých bezpečných sjezdech. Mám pocit, že když to jednou rozjedu, jedu prostě o chlup rychleji, než bych jel na 26". Ani do kopců necítím zásadní změnu. Pokud není kopec extrémní, jedu myslím rychleji, čím je ale kopec prudší, tím víc se rozdíl srovnává.
Naopak smíšené pocity začínám mít v těžším terénu a v náročnějších stoupáních s nerovným povrchem. Kolo sice možná o trochu lépe překonává nerovnosti - kameny, kořeny, bahno - zato se mi hůř ovládá, řídí.

V některých už opravdu obtížných technických pasážích začínám mít trochu problémy. Na 26" si připadám v takových pasážích o něco hbitější, obratnější a jistější. Mám pocit, že se nemusím tak úzkostlivě (někdy až křečovitě) soustředit na techniku jízdy. Ale znovu opakuji, že to může být i malou vyježděností na 29".
Jen pro upřesnění: 3km úsek zajíždím na 29" kole pod 9 minut a o deset vteřin rychleji než na 26".
Kdybych to měl shrnout, tuším, že jsem svoji postavou, fyzickými, silovými a technickými schopnostmi i váhou pro užití 29palcového kola jakýsi hraniční typ. Na chalupu na Vysočině, kde jezdím 50 % na hrubých asfaltových dřevařských cestách, 40 % po zpevněných cestách a 10 % v těžším terénu, bych 29" určitě bral všemi deseti. Na rychlý jezdivý bikový maraton bez těžších techničtějších pasáží asi také. Jen pro technickou jízdu v single trailu bych zvolil asi 26".
Kdybych mohl brát kola obě, bral bych ideálně kolo 26" i 29". Pokud bych musel učinit onu Sophiinu volbu a vybrat si kolo jen jedno, klidně si vezmu 29".

Upozorňujeme, že nemáme patent na rozum. Minitestík ať prosím poslouží jen jako malý pomocný návod a vodítko při rozhodování. Každý by si měl vyzkoušet 29" hlavně sám na vlastní kůži a posoudit, co mu sedí a co ne. V tomto případě jdeme našim zákazníkům vpřed, protože před koupí kola nabízíme možnost projetí kola.

 

Zajímavost

Pro 26 a 29 palcová kola nelze použít univerzální rám. Devětadvacítka musí mít větší zadní i přední vidlici. Jde tedy o dvě rozdílná kola.