Jak zazimovat kolo

S blížící se zimou už ubývá i cyklistů na silnici. Pokud nepatříte mezi celoroční kolové nadšence, pak je dobré kolo po sezóně připravit na zimní spánek. Jak na to?

Postarat se o zazimování jízdního kola znamená, že kolo:

  1. očistíme od všech nečistot,
  2. provedeme kontrolu důležitých komponent a
  3. správně jej uskladníme.

Začneme očištěním od hrubých nečistot jako je bláto. Abychom se dostali do méně přístupných částí, vyjmeme obě kola, aby nám zůstal pouze samotný rám.

Nejdříve kolo důkladně omyjeme. K tomu nám bude postačovat smetáček, kbelík s vodou a přípravek na mytí kol. Řetěz očistíme pračkou na řetězy. Pokud ji nemáme, tak použijeme menší štětec a technický benzín. Dáme si záležet především na méně přístupných místech, například za přehazovačkou. Poté omyjeme rám, vidlice a zbylé části kola.

Čištění řetězu

Čištění řetězu

Po očistě kola by měla následovat jeho kontrola. Nečistoty totiž mohly skrýt různé praskliny a poškození materiálu. Prohlédneme oba pláště kol. Ty mohou být popraskané nebo zteřelé. Opotřebené pláště rovnou vyměňte. Zkontrolujeme pohmatem napětí drátu ve výpletu kol. U V-Brake brzd koukneme na opotřebení brzdových špalků. U diskových brzd prověříme kotouč a destičky.

Jakmile jsme hotovi s kontrolou kola, měli bychom přistoupit k namazání jednotlivých částí Především řetězu, čepů řadicích mechanismů a lanek. Můžeme také sundat a vazelínou máznout místa, u kterých je třeba snížit tření - například u pedálů. U odpružené vidlice silikonovým olejem ošetříme vnitřní nohy, přebytečný olej otřeme.

Promazání řetězu

Promazání řetězu

myti kola 3

Čištění odpružené vidlice

Když máme kolo vyčištěné a namazané, umístíme ho do místnosti, kde je stálá teplota. Pokud jej můžeme zavěsit, je dobré to udělat. Díky tomu nedojde k deformování plášťů. Ještě před zavěšením zařadíme rychlosti tak, aby obě pružiny měničů byly ve staženém stavu. Pokud je kolo zavěšené,duše mírně vyfoukneme, nenecháváme je plně nahuštěné.

Pokud se do údržby kola nechcete pouštět sami, můžete to nechat na odbornících a navštívit profesionální servis jízdních kol. Třeba ten náš ve Žďáře nad Sázavou. Rádi Vám kolo připravíme na zimní spánek a v podstatě i na další sezónu.

A jak zazimováváte kolo Vy? Svěřte se nám v diskusi!

{jcomments on}