Jak vybrat dětské kolo

Mezi třetím a čtvrtým rokem dítěte přichází ta pravá chvíle pro pořízení kola. Poradíme Vám, jak vybrat to správné...

Dětská kola se vyrábějí v několika velikostech. Ta je daná rozměrem ráfků kol udávaným v palcích. Ta nejmenší začíná od 12". Dvanáctipalcová kola většinou vystačí na první dva roky ježdění, než je vystřídají postupně 16", 20" a 24" kola. Poslední velikost je do věku 10–12 let.

Vybírání velikosti pouze na základě věku bývá nepřesné, protože stejně staré děti se mohou velmi lišit svojí velikostí, ale i schopnostmi.

Užitečnější je proto zamířit do obchodu a dítě na kolo posadit, tím poznáme nejvíc. Při správné velikosti by dítě mělo bezpečně došlápnout nohama na zem a prsty rukou musí dosáhnout na brzdové páky. Požadavek „chci kolo pro tříleté dítě" bohužel pro dobrý výběr nestačí.

U dětských kol se často řeší také jejich váha. Pro běžnou cykloturistiku, při které dítě ujede jen několik kilometrů o víkendech nebo během volného odpoledne, postačí jízdní kolo s ocelovým rámem, které splňuje základní požadavky dané normou. Pokud se rozhodnete pro kolo vyrobené z hliníkových slitin a vybavené lehčími komponenty, stojí až dvojnásobek toho, co jejich levnější alternativy.

kola junior

Kola velikosti 12" a 16" musí být osazena krytem na řetěz, aby se při jízdě nezapletlo do řetězu oblečení či tkanička, popřípadě nedošlo k poranění prstů při manipulaci s řetězem. Jízdní kola pro děti od sedmi let a výše jsou vybavena měničem převodů. Vybírejte takové kolo, u kterého lze snadno měnit výšku a naklopení řídítek a sedla, jízda na kole musí být pohodlná.

V každém případě doporučujeme navštívit specializovanou prodejnu, kde vám vyškolený personál odborně poradí a pomůže vybrat správnou velikost a typ kola. Specializované prodejny též zajišťují záruční a pozáruční servis.

I když údaje jsou velmi orientační, lze podle nich zhruba vybrat velikost dětského jízdního kola:

Velikost kola    Výška dítěte     
Orientační věk
12" 90–110 cm 3–4 roky
16" 100–120 cm 3–6 let
20" 115–135 cm 5–9 let
24" 130–155 cm 9–12 let