Jak se obléci na kolo v zimě

Nechcete se vzdát cykloturistiky ani v zimě? Nevadí, jen se pečlivě oblečte, ať to neodstonáte...

Teplé počasí skončilo, ale to není důvod, abychom nemohli jezdit na kole. Říká se, že není špatného počasí, pouze špatného oblečení.

Základní pravidlo zní, že oblečení na kolo je třeba vrstvit a vzájemně doplňovat. Jedním ze základních principů správného oblékání je tzv. cibulový systém. Jinými slovy: lepší je mít na sobě víc tenkých vrstev než málo tlustých.

V létě nám stačí pouze dres a cyklistické kraťasy, v chladnějším počasí stačí doplnit o thermo prádlo, cyklo návleky, kalhoty a bundu. V dnešní době máme veliký výběr modelů a kombinací. Širokou nabídku celoročního oblečení nabízí značka Silvini.

1. vrstva

První vrstva je triko ze syntetického materiálu, které odvádí pot od těla, v určitých situacích dokáže i zahřát. Můžeme využít funkční triko a nebo cyklistický dres.

                Silvini Lana WT566 funkcni triko
 SILVINI LANA WT566 TRIKO FUNKĆNÍ

2. vrstva

Jako druhou vrstvu využijeme thermo mikiny, které můžeme nosit po celý rok. Zateplený materiál s fleecem na vnitřní straně je účinný pro odvod potu a tepelnou izolaci. Nesmíme zapomenout na nohy, kde můžeme použít spodní prádlo, ideální pod volné MTB kraťasy. Pokud je již chladnější počasí sáhneme po dlouhých zateplených kalhotech. Vyrábějí se v provedení s cyklo vložkou, nebo bez vložky, které využijeme i na běžky. Materiál je elastický lehký, nebo neprofukové membrány na předním díle.

          SILVINI thermo mikina damska CARUSO WJ428 grey salmon

                         SILVINI kalhoty panske celomembrana MOVENZA TOP MP96 black neon
 SILVINI CARUSO WJ428 MIKINA       
 SILVINI MOVENZA TOP MP96 KALHOTY

3. vrstva

Největší výběr je v bundách. V létě využíváme pouze lehké větrovky a vesty, které jsou velice skladné. V chladnějším počasí je zaměníme za softshellové materiály, které jsou i nepromokavé a lépe udržují teplo. V nabídce jsou bundy membránové, s odepínacími rukávy a odvětranými zády.

         SILVINI softshell bunda panska ANTEO MJ421 grey-blue
SILVINI ANTEO MJ421 BUNDA 

 

Nesmíme zapomenout na rukavice. V teplém počasí nám stačí rukavice bez prstů, kde hlavně oceňujeme gelovou výztuhu dlaně. V zimě oceníme rukavice prstové a zateplené.

Aby nám nebyla zima na spodní část nohou, použijeme teplejší ponožky a na boty návleky, které jsou z nepromokavého materiálu, většinou neoprenu. Pokud patříte ke skutečně náruživým cyklistům a chystáte se jezdit na kole, i když bude mrznout, jsou pro vás námětem k uvažování i speciální zimní tretry. Používají se i návleky na nohy, kolena i ruce.

Z cyklistických doplňků musíme zmínit čepičku pod helmu, kuklu a nebo šátek z funkčního materiálu.

 SILVINI rukavice FORMA UA313 black  SILVINI satek MOTIVO UA508
SILVINI PARCO UA519 RUKAVICE            SILVINI ŠÁTEK MOTIVO UA508 

Velice důležité je, abychom byli na silnici vidět, a proto nepodceňujte reflexní prvky.

{jcomments on}