Jak vyměnit kolečka u in-line bruslí

Pro správnou funkci kolečkových bruslí a zejména pro prodloužení životnosti je potřeba věnovat bruslím alespoň základní péči. Nejdůležitější je péče o kolečka.

Kolečka - změna pozice

Kolečka se při jízdě opotřebovávají nepravidelně. Více se sjíždějí na vnitřní straně brusle. První a poslední kolečko se sjíždí ještě o něco více než ostatní kolečka. Aby vám kolečka vydržela co nejdéle, je nutno zajistit, aby jejich opotřebovávání bylo co nejrovnoměrnější. Pokud si při pravidelné prohlídce u některého z koleček všimnete, že je již trošku sjeté, je zapotřebí provést tzv. obměnu pozic koleček.

Jakmile začne být patrné sjíždění na vnitřní straně koleček (OBR. 1 a 2), je dobré je otočit sjetou stranou ven, tzn. např. u nových koleček nápisy dovnitř. K výměně či otočení koleček budete potřebovat imbusový klíč vel. 4 mm (jeden či dva dle typu šroubů) nebo hvězdička v případě bruslí PowerSlide, hadřík, křížový šroubovák pro výměnu brzdového špalku, klíč na výměnu ložisek

 

OBR. 1

OBR. 2

Přední a zadní kolečka jsou namáhána více a rychleji se sjíždí, proto je třeba také změnit jejich pozici na brusli, čímž zaručíte rovnoměrné sjíždění všech koleček, prodloužíte jejich životnost a tím šetříte i vaši kapsu. Protože se kolečka na brusli dominantní nohy (většinou pravé) sjíždějí více než na druhé brusli, je vhodné obměňovat kolečka mezi bruslemi navzájem. Obměna se provádí tak, že se 1. kolečko přemontuje na pozici 3. kolečka a 3. kolečko na pozici 1. kolečka. Dále pak 2. kolečko na pozici 4. kolečka a 4. kolečko na pozici 2. kolečka. Při změně pozice kolečka je nutno kolečko otočit tak, aby se doposud vnitřní strana kolečka stala stranou vnější a naopak (OBR.3).

 

OBR. 3

Při obměně koleček je příležitost také pro očištění rámu brusle například nepatrně vlhkým hadříkem (raději ne mokrým) a následně vytřít do sucha třeba papírovým ubrouskem. Dále je také možné očistit mastné a znečištěné boky ložisek, které "koukají" z koleček. Nečistoty a mastnotu na ložiscích lze odstranit suchým papírovým ubrouskem. Dejte si však velký pozor, abyste nečistoty nevetřeli do ložisek. V knize Inline bruslení od nakladatelství Kopp například otírání ložisek nedoporučují vůbec. Nám se docela osvědčilo vysávání suchých nečistot z povrchu ložisek vysavačem, kdy je nebezpečí vetření takové nečistoty minimální.

Při utahování koleček v rámu se je snažte dobře utáhnout, ale ne zase až moc silně, abyste nestrhli závit šroubu a aby šla kolečka zase v budoucnu povolit. Zkontrolujte si také, že se kolečka po utažení šroubu stále dobře a volně otáčejí. Dotažení koleček jednou za čas zkontrolujte.

Tip pro čištění:

Uvolněná kolečka si skládejte na staré noviny v tom pořadí, jak byla umístěna na rámu brusle. Zachovejte také správnou vnitřní a vnější orientaci koleček. Ta se dá dobře rozlišit podle potisku na kolečkách (na nových bruslích bývá potisk vždy na vnější straně brusle).

Odborný servis

Pokud si s výměnou a údržbou inline bruslí nevíte rady, nebo si na domácí výměnu koleček, ložisek či brzdy netroufnete sami, využijte služeb našeho odborného servisu inline bruslí. Profesionálové se vám na kolečkové brusle podívají, provedou diagnostiku a opraví, co je třeba! Náš servis najdete na kamenných prodejnách v Havlíčkově Brodě a Žďáře nad Sázavou.

     

{jcomments on}