Jak vybrat squashovou raketu

Raketa by vždy měla odpovídat vaší technice hry a zkušenostem. Při výběru se zamyslete nad tím, jak často hrajete či plánujete hrát a zda se chcete squashi věnovat pouze rekreačně a sem tam si „pinknout", nebo se hře chcete věnovat pravidelně a naplno.

Parametry, které je potřeba při výběru rakety hlídat, jsou materiál, hmotnost, velikost hlavy rakety, výplet a především vyvážení.

1. Materiál

Každá raketa je vyrobena z jiného materiálu. Ten ovlivňuje celkovou hmotnost, pružnost, tuhost, účinnost proti poškození i přenos energie z rakety na míček.
Mezi nejznámější a nejpoužívanější materiály patří: hliník, kompozit, grafit, kevlar, titan a jiné.

 • Hliníknejlevnější materiál, často obohacen o jiný kov. Nevýhodou je vysoká hmotnost, nízká tuhost a malá odolnost. Dnes se již moc nepoužívá.

 • Kompozitlevný materiál, vyšší hmotnost a nižší tuhost, jedná se o kombinaci několika materiálů, jejichž základem je buď hliník, nebo skelné vlákno, často mícháno s grafitem. Tento typ rakety je určen pro začátečníky. Pokud ale máte možnost, zvolte si jiný materiál.

 • Gafitové vlákno nižší hmotnost, vyšší odolnost a tuhost, ale zároveň křehkost. Často se tedy smíchává s titanovými vlákny pro větší pevnost. Hodí se pro všechny výkonnostní kategorie.

 • Kevlar, titanlehký, tvrdý, extrémně odolný materiál, často se přidávají ke grafitu. Hodí se především pro závodní hráče.

Head PCT Conquest

Na trhu najdete i rakety vyrobené například z magensia. Tento materiál je velmi kvalitní a odolný.

2. Hmotnost

Hmotnost squashových raket se pohybuje mezi 110 – 220 g. Platí, že s lehčí raketou se hraje lépe, ale vyžaduje to větší zkušenosti. Pamatujte ale, že výrobci často informují o hmotnosti rakety bez výpletu, plastových částí a omotávky. To znamená, že celková váha naprosté většiny raket je více než 150 g. Vždy si proto dávejte pozor, o jakou hmotnost se jedná.

Nejčastěji se hmotnost pohybuje mezi 140 – 170 g bez výpletu.

 • těžké - 170g a více – nejčastěji hliníkové, dnes se již moc nevyskytují; vhodné pro silové hráče, často je využívají začátečníci, kteří hrají alespoň 1x týdně. 

 • středně těžké - 150g-165g - vhodné pro začátečníky a mírně pokročilé, ale i pro děti.

 • lehké - 145-160g - vhodné pro pokročilé, technicky zdatné hráče, především pro profesionální hráče

 • ultralehké - méně než 145 g - vhodné pro technicky vyspělé hráče, umožňují různé technické triky a finesy; nevýhodou je menší životnost rámu

QM Decision 

3. Vyvážení neboli těžiště

Místo těžiště určuje sílu odpalu, ovlivňuje i zvládnutí technicky náročného pohybu při hře.
Těžiště se měří od rukojeti. Uvádí se buď v cm nebo mm. To, zda je raketa vyvážená do ruky nebo do hlavy poznáte snadno – délka rakety je dle mezinárodních pravidel 68,5 cm, pokud je tedy vyvážení například 37 cm (počítáno od rukojeti), tak je raketa vyvážená do hlavy.

 • Vyvážení do hlavy – více než 365 mm. Pro razantní, silovou hru. Používá se často u lehčích raket. Vhodná pro silově dobře vybavené jedince. Nevýhodou je horší ovladatelnost raket, ztěžuje technické pohyby při hře. 

 • Vyvážení na střed – 356 - 365 mm, hodí se jak pro začátečníky tak pokročilé hráče.

 • Vyvážené do rukojeti – méně než 356 mm. Vhodné především pro technickou hru. Nevýhodou malá razance v úderu (ve srovnání s vyvážením do hlavy). Pro hráče, kteří upřednostňují přesnost a dobře zvládnutý švih před silou.

 QM MG 2 44

Vyvážení rakety lze také měnit pomocí vyvažovací pásky (vyvážení více do hlavy) nebo přidáním omotávky (vyvážení více do ruky).

4. Výplet

Výplet má důležitý vliv na kvalitu hry a jeho špatná volba dokáže i z kvalitní rakety udělat takřka nepoužitelnou. Proto je důležité věnovat i této části rakety dostatek pozornosti. Nejčastěji používané napětí struny u squashových rámů se pohybuje v rozmezí 10-12 kg.
Pro squashové rakety se nejvíce používají výplety s průměrem struny 1,10 až 1,30 mm. Platí zde pravidlo, že čím je průměr struny menší, tím větší síly a razance při úderu lze dosáhnout.

Rakety pro muže

Raketa by měla být celkově těžší. Vyvážená do hlavy popřípadě na střed.

Doporučujeme: Model QM MG 3.50

Rakety pro ženy

Lehčí raketa, vyvážená na střed či do ruky. Tím pádem lehce ovladatelná.

Doporučujeme: Model QM MG 2.44

{jcomments on}