Jak vybrat florbalovou hůl

Líbí se vám floorball a rádi byste s tímto sportem vy nebo vaše děti začali? Nebo již vaše herní vybavení dosloužilo a chcete si pořídit novou hůl? V našem článku se dozvíte, podle čeho vybrat tu nejvhodnější pro vaši úroveň hraní.

Florbalová hůl se dělí pro začátečníky, pokročilé a profesionální hráče. Hůl tvoří tři části – čepel, žerď, omotávka.

Čepel

Tvrdost

Čepel, nebo také dolní zahnutá či rovnější část florbalové hole, se vyznačuje různou tvrdostí:

 • Měkká – je vhodná pro začátečníky, je flexibilnější. Při nárazu holí do míče se míček od čepele tolik neodrazí. Kontrola míče je lepší.

 • Střední – je vhodná pro pokročilejší hráče. Je méně flexibilní, míček se od ní více odrazí, kontrola míče je normální.

 • Tvrdší – je vhodná pro pravidelné hráče a profesionály. Čepel je méně flexibilní, míček se odrazí velkou silou a má větší rychlost. Nicméně hra s touto holí vyžaduje dobré zvládnutí techniky.

Tvar

Čepel florbalové má také různé tvary:

 • Prává – hůl má označení pravá, pokud při umístění obou rukou na hůl/žerď, je vaše pravá ruka dole. Čepel pravá a je zahnutá doleva. Hrajete pravou stranu.

 • Levá - hůl má označení levá, pokud při umístění obou ruku na hůl je vaše levá ruka. Čepel je levá a je zahnutá doprava. Hrajete levou stranu.

 • Rovná – především u dětských hokejek. A to proto, že pokud dítě ještě neví, na jakou stranu bude hrát, tak se doporučuje koupit rovnou čepel. V určitých případech se dá tato čepel dotvarovat pomocí horké vody a mírného tlaku. Podrobný návod byste našli na internetu.

Ale pozor! Neplatí zde pravidlo, že levá hůl je pro leváky a pravá pro praváky. Spíše je to naopak, ale ani toto není pravidlem. Vždy je potřeba hůl vyzkoušet, na jakou stranu se vám bude lépe hrát a střílet. Čepele se dají vyměnit. Můžete si tedy klidně pořídit dvě čepele a vyměňovat je. Druhou čepel uvítáte i v případě, že jste si koupili hůl pravou a časem zjistíte, že by vám více vyhovovala hůl levá.

Žerď

Materiál

 • Sklolaminát (nebo také výjimečně hliník) – levnější materiál, nižší cena hokejky. Nevýhodou je vyšší váha, křehkost – hokejka může snáze prasknout, není totiž také příliš pružná. Tento typ hokejek se hodí pro děti a juniory.

 • Kompozitní materiálysklolaminát s karbonem. Hůl má lepší vlastnosti, lépe se ovládá, je pevnější. Lepší poměr cena/výkon. Hůl vhodná pro hráče, kteří chodí pravidelně hrát.

 • Karbon (uhlík)lehký materiál, hůl je lépe ovladatelná, pevná, více vydrží. Nevýhodou je vyšší cena. Pro profesionální hráče.

Flex (tvrdost)

Flex znamená tvrdost, nebo také průhyb žerdě, tedy jak moc se hůl při hraní prohne. Udává se v mm v rozmezí mezi 23 – 40 mm. Platí, že čím vyšší číslo, tím více se hůl prohne.

 • 33 – 40 mmměkká až velmi měkká hůl - hůl se hodně prohne, je flexibilnější. Lépe se také kontroluje míč. S touto holí se dá menší rána. Hodí se pro dívky a začátečníky a všechny ty, kteří hůl příliš neovládají.

 • 27 – 32 mm středně tvrdá hůl - ideální průměrná hodnota flexe. Vhodné pro méně silové hráče, dívky a juniory.

 • 23 – 26 mm tvrdá hůl - nižší hodnota, hůl se prohne méně. Hodí se pro ty, kteří hru více ovládají/ pokročilejší hráče a především silové hráče. S tvrdší holí se musí hráč více soustředit na kontrolu balonu, ale zase dáte s touto holí větší ránu.

Tvar

Tvar žerdě (těla hokejky) je většinou kulatý. Na trhu jsou ale k dostání i hole oválné, zploštělé. Hokejky ve vyšší cenové kategorii a především pro profesionální hráče jsou také všelijak naohýbané a předtvarované v různých úhlech – to zajistí lepší ovladatelnost hole a jednodušší vedení míče.

Omotávky

Na horní části žerdi je hole omotaná tzv. omotávkou. Její tloušťka, barva i délka je individuální záležitostí. Omotávka se dá také volně dokupovat a měnit.

Délka hokejky

Správně by vám hůl měla dosahovat k pupíku, případně lehce nad něj. Začínajícím hráčům přijde tato délka krátká. Ale věřte, že tato délka je pro hru ideální a postupem času si na ni zvyknete. Ale i zde platí, že velikost je individuální.

Pro děti je dobré koupit na začátku delší hůl, avšak maximálně po prsa, protože rychle rostou a během sezony se mohou rychle dostat na tu správnou velikost po pupík.

 • Pokud si pořídíte delší florbalovou hůl, má to své výhody i nevýhody. Výhodou je, že se nemusíte tolik ohýbat a dosáhnete s holí dál. Nevýhodou je horší ovladatelnost a vedení míče. Také technická hra s delší holí dělá hůř.

 • Kratší hůl – musíte se více ohnout a s holí nepokryjete tak velkou plochu. Ale na druhou stranu se lépe ovládá míč a hraje techničtější hra.

Rozměry

Na holi je vždy uvedena délka žerdi a pak i celková délka hole včetně čepele.

Výška postavy       Délka hole (žerdě)
110 - 120 cm            60 cm
120 - 140 cm            70 cm
140 - 150 cm            80 cm
150 - 160 cm            87 cm
160 - 175 cm            92 cm
175 - 190 cm            95 cm, 96 cm
190 cm a více           99 cm, 100 cm, 101 cm, 104 cm

V naší nabídce najde vyjma florbalových holí také různé doplňky. Především doporučujeme vak na hůl, do kterého lze kromě hole umístit i míčky. Míčky pak můžete sehnat v různém barevném provedení, tréninkové i pro profesionální hru.

{jcomments on}