Jak vybrat turistické nádobí

Turistické nádobí se prodává v sadách, obsahující různý počet hrnců a pánviček, event. hrníčků či dalšího příslušenství. Při výběru nádobí si nejprve ujasněte, pro kolik lidí budete vařit. Podle toho volte velikost dna a počet hrnců.

Velikost

Pro 1-2 lidi stačí průměr dna okolo 15cm (klasický ešus), pro 3-4 lidi raději volte velikost cca 20 cm (objem asi 2,5-3l). Ideální je, pokud velikost nádobí koresponduje s velikostí a výkonem vařiče.

Materiál

Kempingové nádobí může být buď hliníkové, nebo nerezové, nebo titanové, tyto kovy lze ještě dodatečně povrchově upravit, např. poteflonováním. Přednosti a zápory najdeme u každého materiálu.

  • Hliník je levný, lehký, výborně rozvádí teplo, vaření je tedy ekonomičtější.
  • Nerez je zase zdravotně nezávadný, vhodný pro dlouhodobější používání, je velmi trvanlivý, na povrchu méně ulpívají nečistoty a lépe se udržuje, zejména jeho lesklá varianta (dělá se i v matném provedení).
  • Titan je velmi lehký, použití najde u dobrodruhů, co šetří každý gram. Cenově je ale poměrně dosti nákladný, proto se v nabídkách jednotlivých firem objevuje spíše sporadicky.

Ideálním kompromisem je pak kombinace hliníku s teflonovým vnitřním povrchem, nádobí dobře rozvádí teplo, je lehké, zdravotně nezávadné např. Coleman Non stick cook kit, nebo kombinace nerezové oceli a teflonu, např. Kolimax. Pokud budete používat tento typ nádobí, přibalte plastovou nebo dřevěnou lžíci na míchání, abyste si nepoškrábali povrch uvnitř.

Doplňky

Vhodným doplňkem jsou i kleště na přenášení kastrolů, dobrý model má např. Kolimax nebo Coleman, jsou lehké a nádobí z nich neklouže, jsou standardně přiloženy v každé sadě nádobí a určitě usnadní práci. Pokud u nádobí není obal, nějaký si vyrobte nebo opatřete, nádobí nešpiní ostatní věci v batohu. Nezapomeňte ani na příbor, vyrábí se i skládací verze, které se vejdou do nádobí, takže máte vše "pokupě".

Výrobci turistického nádobí mysleli i na „kotlíkáře“, kteří hodlají vařit na otevřeném ohni. Pro ně se hodí např. Kolimax Caravan 6 ( obsahuje kotlík, pánev, naběračku…).

{jcomments on}