Jak vybrat turistický vařič

Před nákupem je vhodné rozmyslet do jakých podmínek se vydáváte. Otázka Jak vybrat turistický vařič má poté vesměs jasnou odpověď. Turistické vařiče dělíme dle typu paliva na benzínové, lihové a plynové.

Benzinové vařiče

Benzínové vařiče jsou výkonné, hoří i ve velmi nízkých teplotách, palivo je dostupné všude na celém světě (některé z benzíňáků hoří i na nekvalitní benzíny, petroleje apod.) a je cenově dostupné. Nevýhodou je zdlouhavá příprava, velká hmotnost vařiče, vyšší pořizovací cena.

Lihové vařiče

Lihové vařiče spalují tekutý líh, jsou úsporné, ale vaří pomalu. V Čechách zatím nejsou příliš rozšířené, ale fungují dobře i v obtížných klimatických podmínkách, palivo je levné.

Plynové vařiče

Vařiče

Nejpoužívanějšími vařiči jsou plyňáky, bezesporu díky své jednoduchosti a čistotě používání, vaří rychle, jsou skladné, cenově dostupné. Nevýhodou je, hoří špatně při nízkých teplotách (problémy začínají už okolo 0 stupňů), cena paliva je v porovnání s ostatními typy nejvyšší.

Plynové vařiče jsou tedy velmi oblíbené a pro turistu pohybujícího se v normálních podmínkách a nadmořských výškách jsou ideální volbou, budeme se nadále věnovat tedy jen plyňákům.

Při výběru vařiče uvažte, pro kolik lidí budete vařit. Pokud pro 1-2, stačí menší hořák typu Var2, Coleman Spirit, Campingaz Bluet Micro, po 3-4 osoby raději volte vařič s větším průměrem, který bude i stabilnější a vhodnější pro větší nádoby (Coleman F1 Power, Campingaz Twister Plus). Ti z Vás, kteří nejsou zvyklí nosit sirky či zapalovač, se určitě hodí modely s piezo zapalováním. Zajímavé jsou i rozdíly v hmotnosti, pokud šetříte každý gram, oceníte modely jako Coleman F1 Lite nebo Var 2. Vysoký výkon vařiče ocení zejména horští turisté, kdy je potřeba při nízkých teplotách „vyždímat“ z bomby co nejvíce plynu. Při běžných teplotách vaříme zpravidla tak na polovinu výkonu.

Kartuše

Palivo ( propan-butan) se prodává v jednorázových kartuších v několika velikostech. Čím větší kartuše, tím ekonomičtější. Existují 2 systémy- bajonetový (Campingaz) a šroubovací (Var, Primus, Coleman, Go Systém, nově i Husky). Systémy nejsou kompatibilní a je nutno kupovat kartuše správného výrobce. Lze ale zaměnit šroubovací mezi sebou, např. Var za Coleman.

Jak omezit provozní náklady plynových vařičů

Příjemným doplňkem firmy Var je také redukční ventil, který lze nasadit na 2kg bombu a ušetřit tak výrazně náklady na provoz ( lze použít i na vařiče Husky, Coleman, Primus). Výhodné je též závětří, které uspoří spousty energie tím, že chrání před větrem a odráží teplo k nádobě (jen k vařiči Var 2). Ideální použít s klasickým alu nebo nerez ešusem, krásně do sebe zapadají.

Plynové lampy

Vhodnými doplňky turistických plyňáků jsou i plynové lampy, které dávají příjemné světlo, mají malou spotřebu. Hodí se např. do rodinných stanů, kde ozařují rovnoměrně celý prostor, neoslňují.

{jcomments on}