Jak vybrat nůž Victorinox

Znáte to - správný muž, má mít nůž. Ale klidně i žena. Kvalitní „důstojnické" nože značky Victorinox patří k ověřeným stálicím při výběru toho nejlepšího kapesního nože. Díky preciznímu provedení a bohatému příslušenství najdou své uplatnění kdykoliv a kdekoliv. Kdo by neznal nůž s typickým bílým křížem na povrchu! Jak ale vybrat ten nejvhodnější?

Existuje až 100 různých kombinací švýcarských zavíracích nožů značky Victorinox. Nabídka je tedy opravdu bohatá. Důležité je si především uvědomit, k čemu budu nůž potřebovat. Podle účelu se totiž odvíjí jednotlivé parametry – délka nože a jeho výbava.

  • Délka nože

Délka nože se udává v milimetrech a pohybuje se od toho nejmenšího, který se vám vejde na klíče, až po opravdu velké a vybavené nože – 58 mm, 74 mm, 84 mm, 91 mm, 93 mm, ale i 111 mm. Dále pak model Delémont 65 mm, 85 mm a 130 mm.

  • Výbava nože

Nože Victorinox jsou proslulé nejen díky kvalitnímu provedení, ale také bohaté výbavě. Podle zamýšleného účelu je dobré volit i výbavu nože.

Mezi základní funkce, které najdete na téměř každém noži, patří: nůž (v různé velikosti), pilníček na nehty, čistič nehtů, nůžky, kroužek na klíče, pinzeta a párátko. Čím větší je poté nůž, tím větší je i výbava, kterou obsahuje.

U větších nožů najdeme další výbavu: křížový či normální šroubovák (opět různé velikosti), otvírák na konzervy či lahve, vývrtka, víceúčelový háček, kleště, pilník na kov, pilka na dřevo či železo, dlátko.

Ve výbavě některých modelů lze ale nalézt i méně často využitelné funkce jako je výztuž či bodec, odstraňovač izolace drátů, štípačka drátů, nástroj na lemování drátů či světlo.

Jak fungují jednotlivé funkce, si můžete přečíst v článku Jak používat nůž Victorinox.

  • Chcete mít malý nožík vždy u sebe, kdybyste potřebovali něco přeříznout, utáhnout, otevřít? Volte řadu Classic, která je k dostání v různém barevném provedení či limitovaných designových edicích.
  • Jste vášnivý houbař a chcete kvalitní a větší nůž, který ale upotřebíte i na výletech? Zkuste oblíbený nůž Tourist nebo Spartan.
  • Jste domácí kutil a potřebujete často něco utáhnout, otevřít, opravit? Vyberte si model Handyman.
  • Jste cestovatel a nůž potřebuji v různých situacích na svých toulkách světem? Zkuste modely Ranger nebo Huntsman (Lite).
  • Jste záchranář či dobrodruh jezdící do divočiny a potřebujete jej k dennodennímu použití? Šáhněte po Victorinox RescueTool, který získal titul Nůž roku 2007 na největším mezinárodním nožířském veletrhu IWA.

Důležitá je samozřejmě i cena. Ta se pohybuje od 200 – 300 Kč, seženete ale i modely za několik tisíc korun.

Ať už si vyberete jakýkoliv kapesní nůž Victorinox, vždy vám bude dobrým pomocníkem v jakékoliv situaci.

Pozor na padělky!

Jelikož jsou nože Victorinox tak oblíbené, stále ještě naleznete mnoho napodobenin. Ty ale nikdy nedosáhnou takové kvality, jako značkové nože vyráběné v Ilbachu. Tyto padělky na první pohled upoutají švýcarským znakem. Ten má vzbuzovat dojem, že se jedná o švýcarský výrobek. Tomuto šíření padělků se snaží zabránit švýcarské velvyslanectví svými intervencemi a zákonnými opatřeními.
O přednostech a jednoznačném kvalitním provedení nožů Victorinox si můžete přečíst článek zde.