Jak vybrat samonafukovací karimatku

Klasickým pěnovým karimatkám již pomalu odzvonilo. Velkým hitem se totiž stávají karimatky samo/nafukovací. Ty mají hned několik předností oproti klasickým rolovacím karimatkám.

Jak již název napovídá, tento typ karimatky vznikl spojením výhod nafukovací matrace a klasické karimatky. Samonafukovačku tvoří lehký pěnový plast s otevřenými póry, který je uzavřen do neprodyšného obalu - ten většinou představuje vrstvený nylon. Použité materiály se pak dají dohromady svými povrchy za pomoci svaření. Do jednoho z rohů se pak umístí ventil, kterým proudí vzduch. Pro nafouknutí karimatky stačí ventil otevřít – pěna pak začne sama nasávat vzduch svou rozpínavostí. Na potřebnou tvrdost karimatky ji pak stačí dofouknout ústy.

Tloušťka

Výhodou samonafukovacích karimatek je, že je seženete v různé tloušťce. Lze tedy vybrat model letní nebo zimní, třísezónní i celosezónní. Jejich tloušťka se totiž pohybuje od 2 do 7,5 cm. Sehnat lze ale i model s 10 cm. Od tloušťky se také odvíjí hmotnost karimatky. Ta se pohybuje od cca 500 - 600 g, lehké karimatky jsou i kolem 1 kg, sehnat lze ale i o hmotnosti 2,2 kg. Čím tenčí, tím bude lehčí, ale poskytne méně komfortu. Karimatky taky mohou mít různý tvar klasický obdélník, oválný nebo anatomický (širší v ramenou, užší v nohách). Vybírat lze i z různých délekdětské (cca 120 cm), standardní (od cca 168 cm do 186 cm) i prodloužená (od 186 cm). Délku je dobré vybírat tak, že ke své výšce připočtete 10 cm a dostanete ideální karimatku. Pokud v požadované výšce nemůžete sehnat správnou karimatku, volte rozměr co nejbližší, radši vyšší. Šířka samonafukovačky se pak pohybuje od cca 50 do 80 cm.

Výhody:

+ izolační vlastnosti
+ sbalitelnost a menší velikost ve sbaleném stavu
+ zajistí komfortní ležení
+ nepropouští vlhkost
+ neproleží se
+ některé modely mají materiál zabraňující klouzání karimatky i z karimatky
+ různé varianty tloušťky, délky, tvaru
+ hmotnost v přijatelném rozmezí

Nevýhody:

- Při špatném zacházení možnost perforace či zpuchření
- O něco delší čas k přípravě a sbalení - nafouknutí, vyfouknutí a sbalení
- U některých modelů vyšší hmotnost

{jcomments on}