Jak pečovat o samonafukovací karimatku

Samonafukovací karimatky jsou výborným pomocníkem na cestách. Ale stejně jako jiné sportovní vybavení i ony vyžadují správný způsob zacházení a pravidelnou péči. Díky tomu nebudete po rozbalení karimatky ve stanu nemile překvapeni...

Jak již název napovídá, samonafukovací karimatka je svými vlastnostmi velmi podobná nafukovací matraci. Při nesprávné manipulaci zde tedy existuje možnost jejího proražení. Toto nebezpečí hrozí, pokud budete spát na karimatce přímo na holé zemi. Pozor si tedy dávejte především na ostré kamínky, drátky, sklíčka, větvičky a jiné předměty. Pokud už na takovémto povrchu musíte přenocovat, můžete zmenšit toto riziko dvojím způsobem:

  1. Vypodložte karimatku například tenkou alumatkou. Získáte navíc další izolační vrstvu a můžete ji pak snadno sbalit přímo s karimatkou dohromady.
  2. Zvolte karimatku s teflonovou vrstvou nebo zesíleným spodním materiálem – tato vrstva chrání karimatku před proražením.

Třetím způsobem je na takovémto podkladu vůbec nespat. Nicméně, riziko proražení i tak není příliš vysoké, dnešní materiály jsou velice odolné. Navíc karimatky obsahují opravnou sadu, díky které můžete vzniklou dírku snadno zalepit.

Karimatku nikdy nenechávejte na přímém slunci, nevystavujte ji ani příliš vysokým teplotám. Pokud ji budete mít během dne ve stanu v teple, upusťte z ní trochu vzduchu, případně nechte otevřený ventil.

Pokud si karimatku zašpiníte, lze povrch očistit navlhčeným hadříkem. Nikdy ale nenamáčejte celou karimatku do vody a nikdy je neperte v pračce.

Samonafukovací karimatku skladujte nejlépe na tmavších místech, pokud je to možné tak s otevřeným ventilem a tedy v částečně nafouklé pozici.

Pozor!

Samonafukovací karimatka není nafukovací matrace! Není tedy vhodná na dovolenou k vodě nebo k moři, kde jsou vysoké teploty. Nelze ji použít ani jako lehátko na vodu. Pozor také na její umístění za okny aut, kde na ni přímo svítí sluníčko a jsou zde vysoké teploty.

{jcomments on}