Jak správně vybrat obuv na běžky

Výběr té správné obuvi pro jakýkoliv sport není nikdy jednoduchý. A pro běžecké lyžování to platí samozřejmě také. Správná bota je základem příjemného požitku a úspěchu při lyžování.

Důležitou roli hraje především volba boty podle typu jízdy – tedy klasika, brusleni čí kombinace a především typ vázání! Bota musí být vždy kompatibilní s daným typem vázání. Správný typ vázání k dané botě si tedy nechte doporučit v obchodě.

Mělo by platit pravidlo, že při výběru běžeckého vybavení se vždy začíná botou. Běžkařská bota by měla vždy přesně sedět a její obutí musí být příjemné. Dovnitř patří jedna středně tlustá funkční ponožka. I na běžky dnes seženete speciální ponožky. Běžkařům mohou otékat nohy, bota tedy nemusí být o tolik větší, navíc časem o něco povolí a vyšlápne se.

Typy obuvi

  • Klasická obuv má měkčí podešev, je nižší (nad kotník), což umožňuje větší pohyb v kotníku a citlivější odraz. Je lehčí a často také levnější. Většině běžných, klasických běžkařů tato bota stačí. Boty mohou mít zip schovávající tkaničky. Pozor na správné vázání – vždy je potřeba vybrat obuv k vázání!

  • Kombi boty jsou o něco vyšší, mají lehce zpevněný kotník většinou páskem na suchý zip nebo tvrdým plastem kolem kotníku, který zlepšuje stabilitu, zpevňuje kotník. Mají tužší stélku a podešev, jsou také dražší. Obuv je bytelnější, teplejší, běžkařům nepadá do boty tolik sněhu. Tento typ obuvi je asi nejprodávanější, představuje dobrý kompromis mezi cenou, pohodlím a univerzálním použitím. Boty lze použít na klasiku i na nějaké bruslení. Určené jsou pro normálního běžkaře. Bytelnější, teplejší, nepadá do boty tolik ten sníh.

  • Boty na bruslení, neboli skate, jsou vysoké, kotník je hodně fixovaný páskou nebo plastem. Stélka a podrážka jsou tuhé, často vyztužené např. karbonem, aby se zamezilo torzi a flexi obuvi při skateovém odrazu. Boty na bruslení jsou užší, ne příliš pohodlné a to především pro lidi se širší nohou. Jsou také nevhodné pro celodenní lyžování. Cenově se tyto modely pohybují i v základním provedení cca od 3 600,-Kč.

 Pokud se chcete běžkaření věnovat naplno a často, volte jedny boty na klasiku a jedny boty na bruslení.

Kategorie obuvi

  • Turistické modely bývají zpravidla levnější, což neznamená, že by byly méně kvalitní. Mají své výhody, jako např. větší komfort, více zateplení, měkčí podešev umožňující i chůzi.

  • Sportovní modely jsou tužší, méně zateplené, střihově o něco užší, více drží nohu, vydržíte v nich i na celodenní tůře

  • Závodní obuv (jak klasická, tak skate) značně svírá nohu, není tak pohodlná, je méně zateplená, odmění se Vám ale přesným vedením a rychlým a přenosem sil, čímž minimalizuje ztráty energie.

Výběr velikosti

Co se týče velikosti, nejlépe je obout ponožku, ve které běháte (ideálně funkční, dobře odvádějící pot), obkreslit si nohu a změřit metrem. Naměřené údaje napište do objednávky, lépe Vám pomůžeme vybrat opravdu správnou velikost. Příliš malá bota je skutečně peklo, noha se po celodenním pochodu mírně zvětší, ve velké botě se Vám bude zvedat pata a odřete si jí. Při výběru velikosti vám pomůžou velikostní tabulky výrobců.

Nevíte si rady s výběrem té správné obuvi? Zavolejte nám, nebo nás navštivte na našich prodejnách v Havlíčkově Brodě a Žďáře nad Sázavou.

{jcomments on}