Jak vybrat vázání na běžky

S výběrem vázání na běžky si vždy nechte poradit od odborníků. Existuje totiž mnoho variant, které nemusí být kompatibilní s vaší obuví. Přinášíme stručné představení jednotlivých systémů, abyste si ujasnili představu, jakému vázání dáte přednost právě Vy.

Běžecké vázání je lépe koupit v momentě, kdy budete mít doma vyzkoušenou obuv. Existuje totiž několik systémů, které vzájemně nejsou kompatibilní, je tedy potřeba se informovat, na jaký typ vázání mi budou boty pasovat. Pomineme -li starý typ N50, N75, nebo český hrazdičkový systém BRN (které kvalitou, pohodlím a funkčností totiž výrazně zaostávají za současnými výrobky), tak rozlišujeme v zásadě 2 systémy: NNN (Rottefella) a SNS (Salomon).

Každá z firem nabízí:

  • základní univerzální model (většinou nášlapný) a

  • několik vyšších (většinou manuálních) modelů.

Najdeme zde vázání jak pro klasiku, tak na bruslení či kombi ježdění. Rozdíly jsou v tvrdosti flexoru (guma před špičkou běžecké obuvi). Čím tvrdší flexor (vyšší číslo), tím se vázání hodí více na bruslení. V sortimentu obou hlavních výrobců vázání najdeme samozřejmě i juniorské modely.

Novinky

Obě firmy samozřejmě inovují, u Salomonu je to bezesporu systém SNS PILOT , kde výrobci přidali ještě jednu hrazdičku pro větší kontrolu vedení lyže, zejména při bruslení. Rottefella představila poměrně nedávno systém NIS - vázání se jednoduše nacvakne do připravené destičky na konkrétních modelech lyží. Tím se usnadní montáž, zlepší se kontrola nad lyží, lze též pracovat s těžištěm a snadno vázání posunout vpřed či vzad, což ovlivňuje stabilitu a ovladatelnost lyží.

Jinak mezi těmito dvěma rivaly nejsou nijak podstatné rozdíly ani v ceně, ani v kvalitě a funkčnosti. Proto při výběru běžeckého vybavení necháváme volbu vázání až na poslední místo.

Pokud si nevíte s výběrem toho správného vázání rady, popříapdě potřebujete pomoci s instalací vázání na běžky, zavolejte nám nebo navštivte náš servis v Havlíčkově Brodě a Žďáře nad Sázavou.

{jcomments on}