Jak vybrat helmu na lyže

Nové typy lyží jsou stále rychlejší, a tak jezdit na lyžích bez lyžařské helmy je velký risk. Jak ale vybrat tu správnou helmu?

Všechny lyžařské helmy na trhu musí bezpodmínečně splňovat bezpečnostní normu EN 1077, která určuje minimální standard ochrany hlavy a zaručuje, že helma splnila požadavky evropské směrnice bezpečnosti.

Helma by měla na hlavě pevně sedět, ale současně nesmí nikde tlačit. Zároveň nesmí být velká. Musí být akorát, aby se v ní mohlo jezdit celý den. Těžko strávíte půl dne v přilbě, ze které vás bude dva dny bolet hlava nebo krk. 

Výrobci se dnes snaží, aby prodávané helmy byly co nejlehčí a lyžař tak nenamáhal krční páteř a šíjové svalstvo. Velikost se udává zpravidla v centimetrech, stejně jako u čepic. 

Nezapomeňte na základní poučku – vybrat takovou, aby seděla bez padání do očí i bez zapnutí pásku. Stahovací pásek by nikdy neměl nahrazovat přesné usazení helmy!

Typy helem

  • Původní plné (tzv. full-shell) helmy se skořepinou přikrývající uši značně ustoupily.

  • Modely s měkkými kryty uší (tzv. half-shell) se těší mnohem větší oblibě – nejen u snowboardistů, ale i u lyžařů. Výhodou těchto helem je nižší váha a civilnější vzhled při zachování bezpečnosti podle příslušných bezpečnostních norem. V těchto helmách také lépe uslyšíte.

Vlastnosti

  • Některé helmy mají vnitřní prostor regulovatelný, což oceníte opět hlavně u dětských modelů.

  • Největší rozdíly mezi jednotlivými typy spočívají ve vnitřním zateplení.

  • Některé modely mívají polstrování vyjímatelné, což je výhodné hlavně proto, že ho lze snadno vyprat.

  • U pevně vsazeného polstrování je však možné toto jednoduše vyřešit speciální čepicí s plochými švy určené do helmy.

  • Vedle tepelné ochrany nabízí spousta modelů i odvětrávání ve formě otvorů ve skeletu. Někdy i uzavíratelných.

Helmy a brýle

Nepodceňujte vyzkoušení helmy s brýlemi a naopak. Dnes je většina brýlí tzv. helmet compatible, ale ani nákup brýlí a helmy od jedné značky nezaručí, že zrovna na Vaší hlavě budou spolu sedět. Dobrou vychytávkou jsou i úchyty pro pásek lyžařských brýlí, který mají některé modely nejen vzadu, ale i po stranách, a brýle tak lépe drží.

Pokud si nevíte s výběrem helmy rady, ideální je navštívit specializovanou lyžařskou prodejnu, jako jsou ty naše v Havlíčkově Brodě a ve Žďáře nad Sázavou, a tam helmu vyzkoušet. Můžete se s námi poradit také telefonicky či emailem.

{jcomments on}