Jak vybrat chránič páteře pro lyžování

Vážení vyznavači bílých plání,

jsme si jisti, že většina z vás už má doma lyžařskou či snowboardovou helmu. Poslední roky nás ale odborníci varují: s rostoucím množstvím lidí na sjezdovkách, s možností jízdy ve volném terénu nebo snowparcích s nebezpečnými překážkami velmi přibývá také úrazů páteře. Chcete-li si páteř chránit, poohlédněte se po tzv. páteřácích.

Nejvíce nejsou ohroženi dobří rychle jezdící lyžaři, ale zejména děti nebo junioři, kteří často křižují dráhu lyžařům, nebo "blbnou" mimo sjezdovku. Nebo jen tak posedávají na svahu (Páteř je při tom úplně u sněhu!). Medicína sice v neurochiriurgii pokročila mílovými kroky kupředu, ale přerušenou míchu vám zatím nikdo sešít nedokáže.

Koupí vhodného chrániče páteře můžete předejít zbytečným problémům v budoucnu. A investice v porovnání s ostatním lyžařským vybavením není tak velká. Páteřáky se vyrábí i pro ty nejmenší začínající lyžaře. Na jejich bezpečnost bychom měli myslet především.

Výběr páteřáku

Samozřejmě je nejlepší si páteřák při koupi vyzkoušet, pokud to ale není možné (např. nákup přes internet, dárek), je důležité zvážit několik faktorů:

Typ páteřáku

  • měkký - je pohodlnější, často integrovaný do vesty, dá se použít jako druhá vrstva oblečení, bývají lehčí

  • tvrdý - cenově dostupnější, vydrží větší náraz

Velikost postavy

  • pokud si nejste jisti, poraďte se s prodejcem, je-li zvolený typ pro vás vhodný, zejména nemůžete-li si chránič vyzkoušet

Odvětrání

  • pokud se dost potíte, určitě oceníte perforované plastové díly

Jak chrániče zad fungují

V případě, že ve vyšší rychlosti dojde k nárazu, musí vás chránič zad (páteřák) ochránit proti obrovské energii koncentrované do vašich zad a účinně tuto energii pohltit nebo rozložit do plochy páteřáku. Kvalitní chránič zad poznáte tak, že splňuje evropskou normu CE-NORM EN 1621-2. Aby chránič dobře fungoval, měl by vám být také dostatečně těsný, aby tělo obepínal co nejblíže. Obléká se proto co nejblíže tělu, většinou na 1. vrstvu oblečení.

 

Pokud si i tak nevíte s výběrem páteřáku rady, navštivte naše specializované lyžařské prodejny v Havlíčkově Brodě a ve Žďáře nad Sázavou. Zde si můžete chrániče vyzkoušet. Můžete se s námi poradit také telefonicky, emailem či na "kecálku".