Recenze vozíku za kolo Chariot CX1

Každé léto strávíme hodně času na kolech, na in-linech nebo na procházkách. Ježíšek nám letos nadělil nový přírůstek do rodiny - dceru Lucii. Chodili jsme s kočárkem na procházky, ale říkali jsme si, že to není ono. Rozhodli jsme se tedy pořídit multifunkční vozík Chariot CX1 s příslušenstvím na kolo, na brusle a kočárek. Jestliže máte prcka do deseti měsíců, je třeba dokoupit i tzv. miminkovník, což je vložka, ve které mimino, kojenec či batole tak trochu sedí i leží a je připoután. Vyrazili jsme s Chariotem na víkend a sepsali pro Vás poznatky z výletů.

Výlet na kolech

Máme štěstí, malá Lucie je hodná a neřve. Tedy i připoutání do vozíku nesla statečně. Ty malé děti z toho vlastně moc nemají, ale pro rodiče je to možnost podniknout regulérní výlet, no a hlavně je to dobré uspávadlo.

Připojení vozíku

Sada pro připojení za kolo se instaluje velmi jednoduše. U zadního náboje Vašeho kola musíte pod rychloupínák vložit kloub, ke kterému se vozík připojuje. Výrobce klade velký důraz na bezpečnost a tak je u kola i u vozíku, kromě spojovacího kloubu, také pojistný systém, kdyby se něco utrhlo.

Další bezpečnostní výbava

  • reflexní dlouhá vlaječka
  • odrazky přední i zadní
  • reflexní materiál na bocích vozíku

Jízda s vozíkem

Chariot Vás za kolem vůbec neomezuje při ovládání či zatáčení. Jen když jedete do kopce, máte pocit, že Vás někdo drží za zadek. Jezdili jsme i po prašných polních cestách. Na přední straně se dá zapnout průhledná slída, aby prach z kola nelítal dovnitř vozíku. Naopak boční slídy jsme odepnuly, aby se tam holka neupekla. Lucie buď usnula nebo koukala a povídala (úúúááá). Brečela jen jednou. Důvodem nebyly drncající panely, ale že jsme jí zapomněli nakojit.

Odpružení

Odpružení vozíku, které se jednoduše nastavuje podle váhy (vozík+dítě), funguje výborně a myslím, že je to největší přednost tohoto modelu. No ale na těch panelech musíte jet opravdu pomalu. Po rovině a z kopce se dá jet s vozíkem velmi rychle, což se zase nelíbí manželce.

S vozíkem v hospodě

Dokoupili jsme přední malá otočná kolečka (kočárkový set), které jsme vezli s sebou. Kolečka se zacvaknou do horních úchytů, tedy nikde nepřekáží a nedrncají. Když jsme dorazili k hospodě, odpojili jsme vozík, nacvakli malá kolečka a používali vozík jako kočárek. Toto asi není nutné, pokud už jsou děti větší a samy chodí.

Zavazadlový prostor

  • velká kapsa v zadní části
  • malá kapsa u řidítek - řidítka nemusíte vozit s sebou
  • prostor pod miminkovníkem

Nevýhoda

Velkou nevýhodu jsme našli u miminkovníku, který má krátké horní úchyty a tudíž nejde vložka více položit. To by se hodilo třeba v hospodě, když chcete nechat prcka jen tak ležet nepřipoutaného, aby se trochu prokopal, protáhl a vyprděl. Vyřešili jsme to dekou uloženou pod miminkovníkem, kterou jsme v přestávkách rozložili na trávě.

Výlet na kolečkových bruslích

Další výlet jsme podnikli na novou asfaltovou stezku na kolečkových bruslích. Nacvakávací řidítka se dají otočit a změnit tím výšku držení, protože na in-linech jste vyšší. Opět jednoduchým způsobem se nacvakne tzv. vidlice s předním velkým kolem (in-line set, běžecký set). Přední kolo není otáčivé, tedy pokud chcete zatáčet musíte do vozíku trochu zatlačit nebo jej přizvednout na zadní kola. Součástí tohoto vozíku je i bubnová brzda, která Vás i z kopce s bruslemi zastaví. Chariot je v tomto setu trochu delší, ale vůbec to za jízdy na bruslích nepocítíte. Velká výhoda je, že pokud tlačíte vozík a držíte se ho (jinak to vlastně nejde), tak Vás nebolí záda. Na rozdíl od normálního bruslení.

Jízda s kočárkem

Model CX1 v podobě kočárku, tedy nacvaknutí malých otočných koleček, se ovládá pohodlně. Pouze je třeba nenaložit velkou váhu do zadní kapsy, vozík by se mohl stavět na zadní.

Martin