Test samonafukovacích karimatek

Chystáte se letos na dovolenou pod stan? Pokud ano, pak vězte, že nemůžete odjet bez kvalitní karimatky. Dnes jsme se Vám rozhodli představit kvalitní a pohodlné samonafukovací karimatky od výrobců Husky, Coleman a Yate.

Samonafukovací karimatka se rychle zabydlela na našem trhu. Důvod je jednoznačný - tato karimatka představuje revoluční způsob pohodlného stanování. A právě pohodlí je tou hlavní příčinou. Při relativně malých rozměrech v zabaleném stavu se vám po rozbalení naskytne pohled na skutečně pohodlnou „matraci“, která vybízí k odpočinku.

Testované karimatky

Testovali jsme Husky Fuzzy, Husky Flab, Coleman Lite Mat a Yate Extreme Light. Náš test proběhl nezávisle na prodejnosti těchto značek a bez ostatních vlivů. Všechny karimatky jsou nabízeny ve standardních stahovacích obalech s příslušenstvím (záplaty a lepidlo).

Rozměry

  • Husky Flab má tloušťku 2,5 cm, hmotnost 780g v rozměru 180 x 51 cm.
  • Husky Fuzzy tloušťku 3,8 cm, hmotnost 1120g, rozměr 180 x 55 cm. Protiskluzová úprava.
  • Coleman Lite Mat má tloušťku 2,5 cm, hmotnost 750g, rozměr 183 x 51 cm, je anatomicky tvarována.
  • Yate Extrem Light má tloušťku 2,5 cm, hmotnost 680g, rozměr 183 x 51 cm, je anatomicky tvarována.

 

Nafukování

Po rozvinutí by se karimatky měly začít samy nafukovat, nicméně po chvilce čekání se u Husky stále nic nedělo, lépe na tom byl Coleman a Yate. Za chvíli nám došla trpělivost a museli jsme je dofouknout. Šlo to poměrně snadno, stačilo k tomu jen několik nádechů. Husky Fuzzy ale nafukujete asi nejdéle kvůli její větší tlouštce.

Materiál

První pohled jsme věnovali materiálu. Nejvíc kvalitní a nejkomfortnější se nám jeví Yate. Na dotyk je velice příjemná, zároveň je materiál velmi kvalitně zpracován. Navíc si tuto karimatku může vzít na pláž jako lehátko apod. Na ostatních karimatkách je použit "klouzavý" materiál. Ten bude praktičtější z hlediska údržby, na pohodlí má ale nejspíš opačný vliv.

Dalším rozhodujícím faktorem bude právě již zmiňované pohodlí. Opět vítězí Yate. Yate je velice příjemná a měkká, navíc je delší a to obzvlášť vyšší jedinci ocení. S anatomickým tvarem jsme byli také spokojeni, necítili jsme se nijak omezeni v pohybu. Jako druhá se osvědčila Husky Fuzzy. Opět velice měkká a pohodlná, tloušťka 3,8 cm je přece jenom znát. Protiskluzová úprava vynikající. Vytkli bychom jen věčné šustění materiálu.

Balení

O balení karimatek jsem původně vůbec neměl v plánu psát. Zdá se to jako rutinní činnost. U karimatek Yate a Coleman problém nebyl, stačí otevřít ventil, srolovat, s použitím lehké síly se karimatka do obalu vejde bez problémů. Bohužel to samé se nedá říci o karimatkách Husky. Flab je na tom vzhledem k menší tloušťce lépe, ale zabalit Fuzzy není žádný med. Napoprvé se mi to nepodařilo, musel jsem karimatku znovu rozložit a za použití až hrubé síly se podařilo jí zabalit tak, že se karimatka zpět do obalu vešla.

Celkové hodnocení testovaných karimatek

  1. Yate Extrem Light - lehká, skladná, malá při sbalení, příjemný materiál, lehce se balí. Je vhodná do náročných podmínek.
  2. Coleman Lite Mat - obdobná charakteristika jako u Yate. Pouze materiál je šustivý, ale zdá se pevný. Nicméně vyšší cena tuto karimatku posouvá na druhé místo.
  3. Husky Flab - příjemná, designově povedená karimatka. Horší je balení, ale při trošce snahy to zvládne každý. Dobrá volba pro méně náročné uživatele.
  4. Husky Fuzzy - poslední místo, ač se to těžko hodnotí, vzhledem k tomu, že bych tuto karimatku zařadil do jiné kategorie. Tato karimatka je vhodná spíše do kufru auta. Vzhledem k hmotnosti a velikosti bych jí s sebou do hor na trek nenesl. Díky tloušťce je ale velmi pohodlná. Velký mínus karimatky je balení, na které je potřeba použít více síly.

Fotogalerie