Husky Sawaj - ultralehký stan

Blíží se letní dny a s nimi přichází i doba relaxace, sportu a cestování. A opět nastává čas, kdy se mnozí z vás rozhodují nad koupí nového stanu. Vyvstává ale otázka, jak se v poměrně široké nabídce orientovat a podle kterých kritérií se při výběru řídit. Několik stanů si představíme blíže - dnes se budeme věnovat novince z kolekce výrobce Husky - stan Husky Sawaj.

Stany od firmy Husky jsou všeobecně považovány za kvalitní a mezi veřejností jsou velmi oblíbené. V čem tedy spočívá jejich velká obliba? 

Husky Sawaj je klasickým dvouplášťovým stanem kopulovitého tvaru s jednou předsíňkou, ale dvěma vchody, který je určený dvěma osobám. Stan je navržen tak, aby poskytoval dostatečnou ochranu i v horších klimatických podmínkách.

  • Vodní sloupec na tropiko 5 000 mm by měl být dostatečný i do dešťů v silném větru, podlážka s propustností až nad 8 000 mm vodního sloupce zase bude dostatečně chránit od země. Mě osobně přišla podlážka sice kvalitní, ale na časté používání v horách na kamenech bych jí nedoporučoval.
  • Sawaj je samonosný a na první pohled se jeví poměrně vysoký, což je dobré pro pohodlí, ale ve větším větru to může dělat potíže. Jeho konstrukce je tvořena dvěmi duralovými tyčemi do kříže o průměru 8,5 mm, což je na takovýto stan více než dostatečné.
  • Za velkou přednost považuji dva vchody po obou stranách. Navíc jsou vchody na vnitřní konstrukci vybaveny dvojitou vrstvou. Jedna vrstva je síťka proti hmyzu a druhá je textilie zabraňující profouknutí. Podle počasí si tedy můžete zvolit variantu úplně uzavřeného stanu nebo vzdušného s moskytiérami.
  • Ve stanu se můžete bez větších problému pohybovat, díky mezeře mezi tropikem a vnitřním stanem se nemusíte při pohybu obávat ani kondenzované vody. Silikonový zátěr tropika se zdá velmi kvalitní, větším testům jsem ho ale nepodroboval.
  • Vnější plášť se na stan upevňuje v rozích pomocí přezek, to je záležitost několika sekund. Plášť má přední i zadní odvětrávání, které je opatřeno pěknými molitanovými výztuhami, takže po stanu nijak „neplácá“ ale pěkně drží svůj tvar. Materiálem tropika je polyester Ripstop se zátěrem 5 000 mm. V přední části stanu lze rozložit předsíňku.
  • Mezi výhody tohoto stanu patří především prostorný vnitřek a velmi nízká hmotnost v kontrastu k parametrům stanu. Bude se vám s ním tedy velmi lehce a pohodlně cestovat. Pokud se tedy řadíte spíše za standardní uživatele, kteří nejdou do žádných extrémů, pak je Sawaj dobrou volbou.

Fotogalerie je nafocena ve světle zelené barvě, ale v této barvě není k dostání.